A Cozy Saturday: Grocery Shopping in Finland | What We Buy & How Much It Costs

A Cozy Saturday: Grocery Shopping in Finland | What We Buy & How Much It Costs

Idyll in Everyday Life

3 месяца назад

42,837 Просмотров

Ссылки и html тэги не поддерживаются


Комментарии:

@NordicDolcevita
@NordicDolcevita - 19.02.2025 22:28

Interesting video, enjoyed watching😊

Ответить
@lauraelenaandradeolmos273
@lauraelenaandradeolmos273 - 19.02.2025 23:02

❤❤

Ответить
@outikoskela4146
@outikoskela4146 - 19.02.2025 23:13

Very nice! Thank you for sharing❤

Ответить
@moda78z
@moda78z - 19.02.2025 23:55

❤🇸🇪❤️

Ответить
@mslorikat
@mslorikat - 20.02.2025 00:31

You are the best kind of influencer! Influencing us to be healthy and live a simple life with good food, warmth, and joy for life. I wish everyone who has a platform on social media shared the same❤

Ответить
@carcisneros5461
@carcisneros5461 - 20.02.2025 02:20

Mi querida Idyll, gracias por mostrarme parte de tu forma de vida, que interesante, varios productos muy diferentes a mexico, de los frijoles, los amo, en mi olla express estan cocidos en 1 hora, no me cansare de decirte que amo tus videos, eres una de mis grandes favoritas!!❤

Ответить
@JLife90
@JLife90 - 20.02.2025 03:01

The cost of groceries is expensive, I live in Australia people are against supermarkets here, because the supermarkets put prices up every month. People say it is good to move to Asia to live, what?! I used to live in Asia😅😅😅

Ответить
@brittdrath
@brittdrath - 20.02.2025 04:06

I LOVED this video! It's fun to see what other people find grocery shopping :) It always surprises me to see eggs being kept out of the refrigerator in European countries, and I love to see how much things cost elsewhere! I hope these videos are a regular part of your vlogs in the future :)

Ответить
@Phyllis-uc5ks
@Phyllis-uc5ks - 20.02.2025 04:30

Those groceries would be a lot more expensive here in the US.

Ответить
@brendajohnson6910
@brendajohnson6910 - 20.02.2025 05:39

Your grocery prices are much better than US prices. Example: those eggs would cost between 5-6 US dollars right now.

Ответить
@sdmsdm7926
@sdmsdm7926 - 20.02.2025 05:56

that's interesting here in the States the eggs are to be in a refrigerated section by health department laws.

Ответить
@sdmsdm7926
@sdmsdm7926 - 20.02.2025 06:03

I think it's almost impossible to have everything in your kitchen be organic unless you have tons of time to go shopping to every organic shop in town and money to buy all that organic food. I feel most people try to do their best every single day and that's all we can do. I come here to take a look at what you're making and create some of your tasty recipes in my kitchen. Thanks!

Ответить
@JaneAnderson-l7b
@JaneAnderson-l7b - 20.02.2025 09:25

Loved the comment about an Instagram worthy fridge, I definitely don't have that either 😅

Ответить
@nadiabenhassine8398
@nadiabenhassine8398 - 20.02.2025 09:58

Bonjour, J'❤ beaucoup vos vidéos qui sont un aperçu de la façon de vivre en Finlande qui m'a l'air d'être un magnifique endroit....Votre intérieur, votre nourriture, les jolis endroits partagés, tout est beau ❤ Merci et à bientôt ! 🙂

Ответить
@Mabel461
@Mabel461 - 20.02.2025 10:05

Prices are the same as in Germany.

Ответить
@Princess999663
@Princess999663 - 20.02.2025 12:07

Thank you for this video. It was so enjoyable seeing inside a Finnish supermarket. I shop in a small supermarket in a country town in Australia so a different world. I loved seeing all the cute packaging.

Ответить
@kaceybrooke2605
@kaceybrooke2605 - 20.02.2025 13:39

cheaper than London!🤪

Ответить
@jeanine.691
@jeanine.691 - 20.02.2025 16:04

Ответить
@amystiles3284
@amystiles3284 - 20.02.2025 16:54

Everything looks delicious! Thank you for taking us with you😊

Ответить
@izuizabela6613
@izuizabela6613 - 20.02.2025 21:21

So... those are crepes :) pancakes are small, round fluffy ones - with leveling agent and butter in the batter :) BTW - why eggs are ok, but milk is not in your diet? it's kinda either vegan or vegetarian, and I assume you may have some interesting nutrition facts to share about it :)

Ответить
@barbaramassey3787
@barbaramassey3787 - 21.02.2025 00:06

Very interesting video. Thank you.😍😍😍

Ответить
@meriemalizee2051
@meriemalizee2051 - 21.02.2025 01:43

Like so much your peaceful life ❤thanks for sharing ❤❤❤

Ответить
@sexysadie2901
@sexysadie2901 - 21.02.2025 09:29

Just a tip: keep onions and garlic out of the fridge, they will last longer.

Ответить
@natalife5297
@natalife5297 - 21.02.2025 16:14

Hello, nice video, very beautiful and cozy, delicious pancakes you made, yum, yum, I enjoyed spending time with you, thank you for sharing the wonderful vlog, friendly like, good luck and all the best, have a nice weekend🥰🥰🥰🥰😍😍😍😍🤗🤗🤗🤗

Ответить
@cookeatsmile3726
@cookeatsmile3726 - 21.02.2025 20:48

hi. what is the brand of your frying pan (for pancakes, ravioli..)? thanks.

Ответить
@aubreymarie44
@aubreymarie44 - 22.02.2025 08:55

Prices in Finland are much better than here in Colorado, USA.. thanks for another lovely video🤗

Ответить
@marycrosby214
@marycrosby214 - 22.02.2025 17:26

The mashed potatoes with the white bean sauce looks so delicious!

Ответить
@MariamMubarikVlogs
@MariamMubarikVlogs - 22.02.2025 21:35

Loved this video ❤

Ответить
@albinamikhaleva2338
@albinamikhaleva2338 - 23.02.2025 05:28

Сандра, добрый день! в прошлых видео ты говорила, что купила ортопедические стельки. Врач мне тоже советует заказать стельки под себя. Какие твои впечатления от стелек? плюсы, минусы? чувствуешь ли облегчение?

Ответить
@shey-w8i
@shey-w8i - 23.02.2025 16:56

Hi Sandra, I love it when you post. I love seeing what others buy in different countries to feel inspired to try something new especially relatively healthy. I’m trying to be more mindful of what I eat so your recipes gives me ideas and inspiration. Would love to see more vlogs like this. 😅Showing us all over Finland and Estonia 🥰. Have a beautiful day! Ps. The egg prices here in New York are off the roof. $15 to $20 for 12 eggs 😅

Ответить
@Mich3ll3zBells
@Mich3ll3zBells - 23.02.2025 21:47

I would love the recipes for the jam and pancakes!

Ответить
@j.g.7054
@j.g.7054 - 24.02.2025 11:00

These grocery prices are less than we are paying in Northen California.

Ответить
@Tbh-ws5dt
@Tbh-ws5dt - 24.02.2025 11:28

Your meals all look so healthy! I'm inspired by them.

Ответить
@pile333
@pile333 - 25.02.2025 14:52

👌

Ответить
@ОльгаБ-ь2э
@ОльгаБ-ь2э - 25.02.2025 15:42

Сандра, здравствуйте! Рада вашему новому видео. Мне очень нравится как вы снимаете, и природу и быт, в прошлом видео был уход за собой! Спасибо ❤

Ответить
@LineOfLine
@LineOfLine - 26.02.2025 13:59

hello. ham new to your channel. I just got so inspired by the food at the end. any recipe for them? hope so. have good day.

Ответить
@LisaBerg85
@LisaBerg85 - 26.02.2025 21:30

Sis ihana hillo muodostui, tuliko siihen mitään muuta kuin mustikkaa, chia-siemeniä ja vettäkö ja sitten vähän keittelit? Aivan ihanalta näyttää.

Ответить
@lc86_65
@lc86_65 - 01.03.2025 02:49

10 eggs for 1.49? 😮 I wish!! 😢

Ответить
@drnicolebeaumont7884
@drnicolebeaumont7884 - 01.03.2025 13:37

Fab, enjoy it 🎉🎉🎉

Ответить
@joannefildew9092
@joannefildew9092 - 02.03.2025 00:33

Thanks for sharing.
Food shop was mostly cheaper than here in England.

Ответить
@paraspereira6263
@paraspereira6263 - 02.03.2025 19:08

loved it

Ответить
@janaball5049
@janaball5049 - 03.03.2025 07:28

It’s so stressful right now in the U.S. Stumbled across your channel and it is very calming and beautiful. Thank you for sharing the peaceful simplicity of your days.

Ответить
@nadinegreeff3588
@nadinegreeff3588 - 03.03.2025 19:39

Most of your groceries are cheaper than here in Cape Town South Africa. For healthy pancakes try 1 mashed banana whisked with 2 eggs. That is it. Try it with your jam and let me know : )

Ответить
@shiv656
@shiv656 - 11.03.2025 00:24

Lovely and peaceful content. How much monthly grocery cost u guy's for a month just curious?

Ответить
@Shiryone
@Shiryone - 27.03.2025 05:19

I think you needed a bigger cart. Your poor zucchini must have been smushed. :-) And yes, I check eggs before purchase. Prices not bad compared to U.S.

Ответить
@braddobson2060
@braddobson2060 - 07.04.2025 22:29

Where dose your fresh produce mostly come from in winter

Ответить
@xluxdelux
@xluxdelux - 24.04.2025 15:38

COMPARATIVE PRICES BELOW .. I live in Uruguay one of the most expensive countries in South America. Is so frustrating to see those prices at your supermarket, here is eveything way more expensive. And you have European salaries while we have southamrican salaries.

FINNISH PRICES / URUGUAYAN PRICES
Dishwasher 40 tablets- 5.41 € / 23.58 €
Laundry Soap 1.5 kg- 6.77 € / 7.42 €
Onion 1kg- 1.29 € / 2.07 €
Organic Kale- 2.39 € / 200g: 1.66 €
Zucchini 1kg- 2.99 € / 2.91 €
Sprouts 110g- 2.59 € / 2.65 €
Beet pre-boiled 400g- 1.89 € / 2.60 €
Rye Bread- 1.65 € / 5.26 € (500g)
Tofu- 3.39 € / 7.96 € (500g)
Chavre- 3.99 € / 5.24 € (250g vegan cheese)
Cottage Cheese 300g- 1.29 € / 4.19 €
Coconut Milk 250ml- 1.85 € / 3.53 €
Eggs 10units- 1.49 € / 4 €
Oat 600g- 2.15 € / 2.47 € (store brand) - Quacker 3.77 €
Almond Milk 1L- 2.49 € / 5.24 €
Avocado oil 250ml- 2,49 € / 19 €
Bluberries 250g- 1.99 € / 2.51 €

Meat, pasta, peach and beans were the same price but yours are organic, we paid the same price for non-organic food and organic products are better quality and more expensive. We have 4 cows for every uruguayan person, but the meat here is so expensive it makes no sense.

Ответить
@Elliemaejulia
@Elliemaejulia - 27.04.2025 12:32

Hello, I have only just come across your account so I am watching 2 vlogs a day until I catch up! I really enjoy your posts. I have been very interested in the Nordic/ Scandinavian culture for years now and have read many books so it is great to watch your posts. Thank you from a fellow slow living lady in England 🙂

Ответить
@anireseegam6128
@anireseegam6128 - 03.05.2025 11:13

Your videos are delightful. Watching from Australia ❤

Ответить